| Code | 91065L-500 BL |
| EAN | 5907632913621 |
| Main color | black |
| Body material | stainless steel |
| Diffuser material | polycarbonate (PC) |
| IP | 44 |
| Height | 50 cm |
| Diameter | 11,4 cm |
| Light source/socket | E27 bulb |
| Power | 1 x max 60W |
| Voltage | 230V |
| Colour of light: | dependent on the bulb |

Safety Instructions / Warranty
JOY garden bollard (50 cm) is a lamp made of stainless steel and finished in black, ensuring not only a modern look but also excellent corrosion resistance. Beneath the transparent diffuser made of durable polycarbonate, there is a decorative louvre designed to direct the light beam while reducing glare.
Thanks to the universal E27 socket, there is complete flexibility in choosing the light source. You can decide on the preferred light color and power to suit your needs.
With its slim form and 50 cm height, the lamp is highly versatile. Recommended applications include:
The JOY series also includes a 75 cm version and a wall light. All JOY lamps are available in both black and stainless steel finishes.
INSTALLATION:
When installing this lamp on unpaved ground such as a lawn, we recommend using: